درمان درد زیر شکم و برای درد زیر شکم چی خوبه بخوریم - سایت پرشین زی
درمان کیست بارتولن و انتی بیوتیک و چه قرصی برای کیست بارتولن خوبه

درمان کیست بارتولن و انتی بیوتیک و چه قرصی برای کیست بارتولن خوبه

درمان کیست بارتولن درمان کیست بارتولن و انتی بیوتیک و چه قرصی برای کیست بارتولن خوبه در سایت پرشین زی . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. کیست بارتولن یک نوع کیست …

درمان سردرد در چند دقیقه و آشنایی با انواع سردرد

درمان سردرد در چند دقیقه و آشنایی با انواع سردرد

درمان سردرد درمان سردرد در چند دقیقه و آشنایی با انواع سردرد در سایت پرشین زی . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. سردرد نوعی از علائمی است که ممکن …

درمان کیست سینه و برای کیست سینه چه بخوریم و زنجبيل و كيست سينه

درمان کیست سینه و برای کیست سینه چه بخوریم و زنجبيل و كيست سينه

درمان کیست سینه درمان کیست سینه و برای کیست سینه چه بخوریم و زنجبيل و كيست سينه در سایت پرشین زی . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. کیست‌های پر از مایع …

درمان درد زیر شکم

برای درد زیر شکم چی خوبه بخوریم قرص برای درد زیر شکم علت درد زیر شکم در زنان نی نی سایت علت درد زیر شکم زنان علت درد زیر شکم مردان چیست قرص برای درد زیر شکم زنان کمردرد و درد زیر شکم نشانه چیست علت درد زیر شکم در دختر چیست

درمان درد زیر شکم و برای درد زیر شکم چی خوبه بخوریم در سایت پرشین زی . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

درد زیر شکم، یکی از مشکلات شایع است که بر اساس منشأ و شدت متفاوت می‌باشد. این نوع درد که عموماً در ناحیه پایین ناف رخ می‌دهد، می‌تواند در هر دو طرف شکم بروز کند. در برخی موارد، این درد ممکن است جدی باشد و نیاز به مراقبت‌های پزشکی فوری داشته باشد، به‌خصوص اگر درد شدید باشد یا به‌تدریج بدتر شود.

در زنان، درد زیر شکم می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که درک صحیح آن‌ها برای اتخاذ رویکرد درمانی مناسب ضروری است. به‌طور خاص، درد زیر شکم در سمت چپ زنان ممکن است ناشی از علل متفاوتی نسبت به سمت راست باشد.

در این مقاله، به بررسی ۱۵ دلیل احتمالی درد زیر شکم در زنان می‌پردازیم و نشان می‌دهیم که چه زمانی مراجعه به پزشک ضروری است. درد زیر شکم می‌تواند از بافت‌ها و سیستم‌های مختلف در آن ناحیه ناشی شود و درد لگن نیز می‌تواند به عنوان بخشی از این نوع درد در نظر گرفته شود. تشخیص صحیح این دردها برای یافتن راهکار درمانی مناسب حیاتی است.

علائم درد زیر شکم چیست

درد زیر شکم می‌تواند با تنوع گسترده‌ای از حس‌ها و علائم همراه باشد و علت آن می‌تواند بسیار متفاوت باشد. گاهی اوقات، این درد به شکلی ناگهانی و شدید بروز می‌کند، ممکن است به صورت سوزش، پیچ‌خوردگی، گرفتگی یا درد مداوم احساس شود. همچنین، ممکن است با علائم دیگری همچون ناراحتی عمومی شکم، نفخ، یبوست یا اسهال، گاز معده، تب، سوزش معده، تهوع، استفراغ، کاهش وزن ناگهانی یا از دست دادن اشتها همراه باشد.

درد ممکن است به صورت دائمی حس شود یا به شکل دوره‌ای و با شدت متغیر ظاهر شود. بعضی از افراد ممکن است متوجه شوند که دردشان با تغییر حالت بدن، سرفه یا فعالیت بدنی تشدید یا تسکین پیدا می‌کند. هر کدام از این نشانه‌ها می‌توانند سرنخ‌هایی در مورد علت زمینه‌ای درد ارائه دهند.

درد زیر شکم نشانه چیست

برای پاسخ به این پرسش که درد زیر شکم نشانه چیست، باید گفت که درد زیر شکم می‌تواند ناشی از مشکلات مربوط به دستگاه تناسلی زنانه یا اختلالاتی در روده بزرگ و مثانه باشد. این درد می‌تواند در اثر شرایط متفاوتی مانند بیماری‌های التهابی لگن، مشکلات روده‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر یا عفونت‌های ادراری ایجاد شود. همچنین، علائم مربوط به سیکل قاعدگی، مانند دردهای قبل و یا هنگام قاعدگی نیز می‌توانند باعث درد در این ناحیه شوند. بنابراین، درد زیر شکم می‌تواند نشان‌دهنده طیف گسترده‌ای از شرایط باشد و بررسی دقیق‌تر توسط یک متخصص پزشکی برای تشخیص دقیق علت آن ضروری است.

علت درد زیر شکم در زنان

معمولاً درد زیر شکم به اندام‌های موجود در ناحیه پایینی شکم مربوط می‌شود. این درد اغلب به دلیل مشکلاتی در روده کوچک، کولون، تخمدان‌ها، بیضه‌ها، رحم، مثانه یا صفاق بروز می‌کند. تشخیص منبع درد می‌تواند به پزشک کمک کند تا علت آن را تعیین کرده و روش درمان مناسب را انتخاب نماید.

بسیاری از دردهای زیر شکمی به روده بزرگ و روده کوچک مرتبط می‌شوند، که نفخ، سوءهاضمه، اسهال و یبوست از شایع‌ترین دلایل آن‌ها هستند. کسانی که به آلرژی‌های غذایی دچار هستند ممکن است پس از مصرف مواد غذایی خاصی که حساسیت‌زا هستند، دچار این درد شوند. شناسایی دقیق علت درد برای اتخاذ روش درمانی مناسب ضروری است. در ادامه برخی از رایج‌ترین دلایل آن ذکر شده‌اند:

یبوست

عدم تحمل برخی مواد غذایی مانند لاکتوز یا گلوتن

گاستروانتریت

کولیت

بیماری رفلاکس معده (GERD)

انسداد روده

ایلئوس

گاستروپارزی

بیماری کرون

دیورتیکولیت

سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)

آپاندیسیت

سنگ کلیه

عفونت کلیه

فتق

سیستیت

تأثیرات جانبی برخی داروها

سیروز کبدی

سرطان‌های داخل شکمی

مشکلات مربوط به رحم و تخمدان

حساسیت به دارو

حساسیت غذایی

علت درد زیر شکم در مردان

در مردان، یکی از شایع‌ترین علل درد زیر شکمی وجود سنگ در کلیه یا مجاری ادراری است که می‌تواند باعث درد تیز و شدید شود. این درد اغلب در زیر شکم و گاهی اوقات در سمت راست یا چپ بروز می‌کند و ممکن است به کناره‌های شکم و ران نیز گسترش یابد. علاوه بر این، درد زیر شکم در مردان ممکن است به دلایلی مانند اسهال، یبوست، اسپاسم، فتق، سنگ کلیه، التهاب مثانه، اختلالات بیضه و پروستاتیت رخ دهد.

در مورد درد زیر شکم پس از روابط جنسی، این درد معمولاً به دلیل فشار و کشش عضلانی در هر دو جنس ایجاد می‌شود. در اکثر موارد، دلیل اصلی این دردها کشیدگی و گرفتگی‌های عضلانی است. با این حال، گاهی اوقات ممکن است دلایل دیگری نیز برای این دردها وجود داشته باشد. در اینجا برخی از دلایل شایع بعد از رابطه جنسی آورده شده‌اند:

عفونت دستگاه ادراری

آسیب‌های جسمی

واژینیسموس (گرفتگی واژن)

آتروفی واژن

بیماری التهابی لگن

دخول عمیق

نفخ

سندرم روده تحریک‌پذیر

فیبروم‌های رحمی

درد زیر شکم سمت چپ و راست

یکی از دلایل شایع بروز درد در سمت چپ پایین شکم، مشکلات مرتبط با دیورتیکولوز و دیورتیکولیت در روده بزرگ است. دیورتیکول‌ها، کیسه‌های کوچکی هستند که می‌توانند در دیواره روده بزرگ ایجاد شوند و غالباً در ناحیه پایین سمت چپ شکم قرار دارند. این کیسه‌ها زمانی که با باکتری‌ها آلوده شوند، ممکن است منجر به عفونت و التهاب شده و باعث ایجاد درد در این ناحیه گردند.

در مورد درد در سمت راست پایین شکم، یکی از علل اصلی آن می‌تواند آپاندیسیت یا التهاب آپاندیس باشد. آپاندیس، که یک بخش کوچک از روده بزرگ است، در سمت راست بدن قرار دارد. التهاب آپاندیس می‌تواند به شدت دردناک باشد و اگر درمان نشود، ممکن است منجر به پارگی آپاندیس و گسترش عفونت به صفاق یا پریتونیت شود.

درد در یک طرف بدن همچنین ممکن است ناشی از مشکلات مربوط به تخمدان‌ها یا کلیه‌ها باشد. رشد تومورها یا کیست‌ها در تخمدان‌ها یا کلیه‌ها می‌تواند باعث ایجاد درد در سمت چپ یا راست شکم شود.

درمان درد زیر شکم

برای تسکین دردهای خفیف زیر شکم که اغلب بدون علائم جدی هستند، چندین روش درمان خانگی موجود است. این شامل استفاده از داروهای مسکن مانند ایبوپروفن و یا استفاده از گرما، مانند کیسه آب گرم، برای کاهش درد می‌شود. در صورتی که درد ناشی از مشکلات گوارشی یا گرفتگی‌های قاعدگی باشد، نوشیدن آب و مایعات بیشتر و استفاده از کیسه آب گرم می‌تواند مفید باشد.

دمنوش‌های گیاهی نیز می‌توانند به کاهش درد کمک کنند. دمنوش‌هایی مثل نعناع، شیرین‌بیان و زنجبیل خواص تسکین‌دهنده‌ای دارند که می‌توانند به بهبود دستگاه گوارش و تسکین درد کمک کنند.

در صورتی که درد مربوط به دل‌پیچه باشد، استفاده از داروی هیوسین می‌تواند مؤثر باشد. با این حال، همیشه بهتر است قبل از مصرف هرگونه دارویی، با پزشک مشورت کرده و علت دقیق درد را تعیین کنید تا از مصرف نامناسب داروها جلوگیری شود.

زمان مراجعه به پزشک

اگر با نفخ شدیدی روبرو هستید که نمی‌توانید آن را رفع کنید و اگر این حالت با تهوع همراه باشد، توصیه می‌شود بلافاصله به یک متخصص گوارش یا داخلی مراجعه کنید. در صورتی که علائم نفخ خفیف‌تر باشند ولی بیش از یک یا دو روز طول بکشند یا بر فعالیت‌های روزانه شما اثر بگذارند، باز هم لازم است که از یک پزشک مشورت بگیرید.

در مواردی که نفخ لگن با علائم زیر همراه باشد، باید فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی اورژانسی باشید:

افزایش دمای بدن یا تب

استفراغ خونی

مدفوعی که رنگ تیره و قهوه‌ای دارد یا دارای خون است

ترشحات واژن که غیرطبیعی و نامعمول است

شدت یافتن ناگهانی درد، مخصوصاً اگر با استراحت و دراز کشیدن بهبود پیدا کند

در هر یک از این موارد، اهمیت دارد که به سرعت اقدامات لازم پزشکی انجام شود تا از بروز عوارض جدی جلوگیری گردد.

پیشگیری از درد زیر شکم

مشکلات نفخ و یبوست که بسیار رایج هستند، اغلب به دلیل رژیم غذایی نامناسب و عادت‌های زندگی غیر سالم ایجاد می‌شوند. یکی از عادت‌های ناسالمی که می‌تواند بر این مشکلات تأثیر بگذارد، سیگار کشیدن است. بنابراین، یکی از اولین گام‌ها برای کاهش این مشکلات، ترک سیگار است. افزایش مصرف فیبر با خوردن میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل نیز می‌تواند به پیشگیری و درمان یبوست کمک کند.

همچنین، مصرف برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها ممکن است نفخ را تشدید کند. در زیر فهرستی از مواد غذایی که ممکن است به نفخ کمک کنند، آورده شده است:

لوبیا، به دلیل دارا بودن فیبر و قندهای خاص که هضم آن‌ها دشوار است.

آبجو، به دلیل وجود گاز و گلوتن.

کلم بروکسل و کلم، که حاوی قندهایی هستند که می‌توانند گاز ایجاد کنند.

نوشیدنی‌های گازدار، که به دلیل حباب‌های گاز می‌توانند به نفخ منجر شوند.

آدامس، که ممکن است باعث بلعیدن هوای اضافی شود.

محصولات لبنی، در صورتی که فرد به لاکتوز حساسیت داشته باشد.

آبنبات، به خصوص انواعی که با شکرهای مصنوعی شیرین شده‌اند.

غذاهای پرچرب، که هضم آن‌ها ممکن است دشوار باشد.

عدس و شلغم، که همانند لوبیا سرشار از فیبر هستند.

به خاطر داشته باشید که در صورت مواجهه با نفخ مداوم یا شدید، مراجعه به پزشک برای ارزیابی دقیق وضعیت و یافتن راه‌های مؤثر درمان ضروری است.

تشخیص درد زیر شکم

درد شکم به علت‌های متعددی به وجود می‌آید و در اکثر موارد بی‌خطر است و معمولاً ناشی از نفخ یا سوء هاضمه است. پزشک در ابتدا بیمار را جسمی معاینه می‌کند تا علت ایجاد درد را تشخیص دهد.

پزشک از تست‌های ادرار، تست‌های خون و تست‌های مدفوع استفاده می‌کند. همچنین ممکن است از کولونوسکوپی (روشی که در آن از یک اسکوپ برای بررسی داخل کولون یا رکتوم شما استفاده می‌شود) یا آندوسکوپی (روشی که در آن از یک اسکوپ برای مشاهده اندام‌های مختلف استفاده می‌شود) نیز بهره می‌برد. احتمالاً پزشک برای تشخیص دقیق‌تر علت درد به اجرای سی‌تی‌اسکن شکم و لگن و یا سونوگرافی لگن نیاز داشته باشد.

علت درد در اطراف ناف

اگر در اطراف ناف، درد احساس می‌کنید، علت آن می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

آپاندیسیت زودرس (Early appendicitis)علت درد زیر شکم

علائم آپاندیسیت عمدتاً در ابتدا در ناحیه اطراف ناف قابل احساس است. هرچند اغلب درد آپاندیس به مدتی توقف ممکن است و به تدریج به سمت راست پایین شکم کمرنگ شود. در طی ۲۴ ساعت اول، درد مرتبط با آپاندیسیت شدیدتر می‌شود، بنابراین در نظر گرفته می‌شود که یکی از علل درد شکم پایین سمت راست در زنان ممکن است مربوط به آپاندیسیت باشد.

در صورت مشاهده درد آپاندیسیت، ممکن است علائمی همچون تهوع و تب داشته باشید و مدفوع شما ممکن است کمی شل شود. به طور معمول، برای برداشتن آپاندیس التهابی، جراحی لازم است. بنابراین، اگر فکر می‌کنید که شما علائم مشابه را دارید، نباید وقت را تلف کرده و به امید بهبودی خودتان منتظر بمانید. بهتر است هرچه سریع‌تر به بیمارستان مراجعه کنید.

زخم معده (stomach ulcer)علت درد زیر شکم

درد در ناحیه اطراف ناف ممکن است ناشی از التهاب معده (گاستریت) یا زخم در منطقه شکم شما باشد. در این حالت‌ها، علائمی همچون تهوع، سوء هاضمه، باد گلو و حتی استفراغ بسیار رایج هستند. اگر خون در استفراغ یا مدفوع شما مشاهده شود، این علائم نگران‌کننده‌اند و نیاز به ارزیابی فوری دارند. برای کنترل تولید اسید معده و کاهش درد، درمان لازم است، بنابراین بهترین اقدام این است که هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

درد در بالای استخوان شرمگاه

احساس درد، سوزش هنگام ادرار، یا دیدن خون در ادرار می‌تواند نشانه‌هایی از عفونت ادراری باشند. همچنین، خستگی و بیماری احساسی نیز ممکن است همراه این شرایط باشند. اگر نوشیدن مایعات کافی در بهبود علائم شما کمکی نمی‌کند، مراجعه به پزشک برای تشخیص دقیق ضروری است. درد شدید و مشکل در ادرار کردن ممکن است نشان‌دهنده وجود سنگ مثانه باشد.

علت درد در یک طرف شکم در زنان

گاهی اوقات درد در ناحیه پایینی شکم ممکن است تنها در یک سمت احساس شود. این نوع درد ممکن است از کنار ناف آغاز شده و به سمت پایین تا ناحیه کشاله ران امتداد یابد. این حالت ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

درد تخمک گذاری (Ovulation pain) دلیل درد زیر شکم

این درد شدید، که به نام میتلشمرتز شناخته می‌شود، ممکن است زمانی رخ دهد که تخمدان در نیمه چرخه قاعدگی تخمک آزاد می‌کند. این اتفاق معمولاً حدود دو هفته قبل از شروع دوره ماهانه رخ می‌دهد و با توجه به اینکه کدام تخمدان در آن ماه فعال است، ممکن است درد در سمت راست یا چپ شکم احساس شود. اگرچه این درد می‌تواند شدید باشد، ولی معمولاً کوتاه مدت و طبیعی است. بنابراین، یکی از دلایل درد شدید در سمت چپ زیر شکم در زنان می‌تواند درد ناشی از تخمک‌گذاری باشد، و همچنین، تخمک‌گذاری از تخمدان سمت راست نیز می‌تواند علت درد در سمت راست زیر شکم باشد.

کیست‌های تخمدان (Ovarian cysts)دلیل درد زیر شکم

کیست‌های تخمدان معمولاً دردناک نیستند و اغلب به طور خودکار برطرف می‌شوند. تنها در مواردی مانند بزرگ شدن بیش از حد، پیچ خوردگی، یا پارگی، این کیست‌ها ممکن است باعث درد شوند. همچنین، در برخی موارد، کیست‌های تخمدان می‌توانند در هنگام فعالیت جنسی مشکلاتی ایجاد کرده و منجر به درد شوند. خوشبختانه، تنها یک درصد کمی از این کیست‌ها سرطانی هستند. اگر شما تصور می‌کنید که ممکن است کیست تخمدان داشته باشید، توصیه می‌شود که به پزشک مراجعه کنید.

حاملگی خارج رحمی (Ectopic pregnancy) دلیل درد زیر شکم

بارداری خارج از رحم زمانی رخ می‌دهد که تخمک بارور شده در مکانی به جز دیواره رحم قرار گیرد و شروع به رشد کند، مانند لوله فالوپ یا حفره شکمی. چنین نوعی از بارداری ادامه‌پذیر نیست چون تخمک نمی‌تواند به رحم منتقل شود.

در صورت عدم درمان، بارداری خارج از رحم می‌تواند خطری جدی برای جان مادر و باروری آینده‌اش باشد. اگر شما درد کمی در یک طرف شکم خود تجربه می‌کنید، دوره قاعدگی‌تان گذشته ولی خونریزی مشاهده نمی‌شود، یا اگر احتمال می‌دهید که باردار هستید، باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

اندومتریوز (Endometriosis)دلیل درد زیر شکم

گاهی بافتی شبیه به پوشش داخلی رحم (اندومتر) ممکن است در نواحی دیگری از شکم یا لگن رشد کند و در زمان خونریزی قاعدگی باعث ایجاد درد شود. این درد ممکن است به صورت گسترده و مرکزی احساس شود، اما به دلیل درگیری معمول تخمدان‌ها و لوله‌های رحمی در اندومتریوز، اغلب درد به صورت یک طرفه تجربه می‌شود. این به این معناست که یکی از دلایل درد زیر شکم در زنان سمت چپ یا راست می‌تواند اندومتریوز باشد.

روش‌های درمانی برای اندومتریوز شامل استفاده از مسکن‌ها، درمان‌های هورمونی و جراحی می‌باشد، پس توصیه می‌شود که برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

آپاندیسیت (Appendicitis)دلیل درد زیر شکم

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شده است، درد مرتبط با آپاندیسیت ممکن است ابتدا به صورت مرکزی ظاهر شود، اما به طور معمول در سمت راست شکم و در ناحیه‌ای که آپاندیس قرار دارد، تشدید می‌شود. اعتبار ایجاد کردن در منطقه راست شکم ممکن است ناراحتی زا باشد و همچنین هنگام سرفه، عطسه یا حرکت، درد به شدت افزایش می‌یابد. در زنان، وجود درد در پایین شکم و در سمت راست ممکن است نشانه آپاندیسیت باشد، لذا به محض تشخیص این علائم، توصیه می‌شود که به بیمارستان مراجعه کنید.

پیلونفریت (Pyelonephritis) دلیل درد زیر شکم

عفونت کلیه می‌تواند باعث درد در یک طرف بدن شود، که این درد ممکن است از ناحیه کمر آغاز شده یا به آن منتقل شود. وجود خون در ادرار ممکن است نشانه‌ای از پیلونفریت باشد. علائم رایج دیگری نظیر تهوع، استفراغ، و تب بالا نیز در این بیماری دیده می‌شوند. این نوع عفونت‌ها معمولاً ناشی از باکتری‌ها هستند و درمان آنها به آنتی بیوتیک نیاز دارد، پس توصیه می‌شود که فرد مبتلا هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کند.

درد عضلانی (Muscular pain) دلیل درد زیر شکم

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما یک کشیدگی عضلانی ساده می‌تواند منجر به ایجاد درد در ناحیه شکم شود. روش‌های معمول برای تسکین این نوع درد شامل استفاده از حمام‌های آب گرم و مصرف داروهای مسکن است.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پرشین زی و لینک مستقیم بلا مانع است.