درمان جوش مقعدی و درمان سنتی و بهترین پماد برای جوش مقعدی - سایت پرشین زی
درمان درد سیاتیک و درمان عصب سیاتیک پای چپ درخانه برای همیشه

درمان درد سیاتیک و درمان عصب سیاتیک پای چپ درخانه برای همیشه

درمان درد سیاتیک درمان درد سیاتیک و درمان عصب سیاتیک پای چپ درخانه برای همیشه در سایت پرشین زی . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. درد سیاتیک اشاره به دردی دارد …

درمان کیست اپیدرمال و دلیل ایجاد کیست اپیدرمال در کمر چیست

درمان کیست اپیدرمال و دلیل ایجاد کیست اپیدرمال در کمر چیست

درمان کیست اپیدرمال درمان کیست اپیدرمال و دلیل ایجاد کیست اپیدرمال در کمر چیست در سایت پرشین زی . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. کیست اپیدرمال یک نوع توده متراکم است …

درمان سردرد در چند دقیقه و آشنایی با انواع سردرد

درمان سردرد در چند دقیقه و آشنایی با انواع سردرد

درمان سردرد درمان سردرد در چند دقیقه و آشنایی با انواع سردرد در سایت پرشین زی . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. سردرد نوعی از علائمی است که ممکن …

درمان جوش مقعدی

پماد برای درمان جوش مقعدی درمان سنتی جوش مقعدی بهترین پماد برای جوش مقعدی درمان خانگی جوش مقعدی فرق جوش مقعدی با بواسیر تشخیص جوش مقعدی درمان خانگی جوش اطراف مقعدی نی نی سایت درمان جوش مقعدی با عسل

درمان جوش مقعدی و درمان سنتی و بهترین پماد برای جوش مقعدی در سایت پرشین زی . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

جوش مقعدی یک توده متورم است که در منطقه مقعد ظاهر می‌شود. باید توجه داشت که این نوع جوش مختص منطقه مقعد نیست و ممکن است در سایر بخش‌های بدن نیز ظاهر شود. عموماً عوامل باکتریایی و عفونی به عنوان علت‌های اصلی بروز جوش کنار مقعد مطرح می‌شوند. در اکثر موارد، جوش مقعدی برای افراد خطری ایجاد نمی‌کند و پس از مدتی به طور خودبخود بهبود می‌یابد.

آبسه مقعدی، یک نوع جوش کنار مقعد است که باعث بروز عفونت و چرک‌روی در اطراف منطقه مقعد می‌شود. این آبسه می‌تواند سطحی یا عمقی باشد. درمان جوش مقعدی سطحی به راحتی انجام می‌شود، اما درمان نوع عمقی آن ممکن است پیچیده‌تر و دشوارتر باشد.

آبسه‌های عمقی در شکل بافت‌های عمیق و چرکی در اطراف منطقه مقعد ظاهر می‌شوند، در حالی که آبسه‌های سطحی معمولاً تنها متورم و قرمز هستند و دردناک هستند. اگرچه بروز جوش مقعد نادر است، اما توصیه متخصصان شفا کلینیک به افراد این است که در صورت ابتلا به این مشکل، در اولین فرصت به درمان جوش در مقعد بپردازند. زیرا ممکن است با گذر زمان، عفونت بیشتری را ایجاد کرده و مشکلات جدی‌تری را برای فرد ایجاد کند.

علائم جوش مقعدی

نشانه واضح‌تری برای وقوع جوش کنار مقعد، ضایعه‌ای است که ملتهب و متورم شده و در نزدیکی منطقه مقعد پدیدار می‌شود. جوش ممکن است قرمز باشد و با درد شدیدی همراه باشد که به طور کلی به عنوان “تیر بکشد” توصیف می‌شود. عواملی مانند نشستن، سرفه کردن و دفع مدفوع ممکن است این نشانه‌ها را وخیم‌تر کنند. دیگر نمادهای بیماری جوش یا آبسه مقعدی عبارتند از:

تخلیه ترشحات چرک مانند از مقعد.
درد در منطقه مقعد یا رکتوم.
یبوست و دردناک بودن عمل دفع.
سوزش بافت اطراف نشیمنگاه.
خونریزی مقعدی.
درد در بخش تحتانی شکم.
جوش مقعدی که چرکی باشد و بیش از حد متورم باشد و با درد همراه باشد، فشار یا لمس حتی کوچکی ممکن است ناراحتی و درد را ایجاد کند. از جمله جوش‌های دردناک‌ترین، جوش مقعدی به شمار می‌روند که با درد شدیدی همراه هستند. این عارضه ممکن است در ابتدا تنها برجسته باشد و هیچ دردی نداشته باشد.

عوارض جوش مقعدی

“وجود جوش در ناحیه مقعد می‌تواند منجر به چندین عارضه شود، از جمله:

ایجاد یبوست
ناتوانی در کنترل مدفوع
احتمال ابتلا به فیستول
خارج شدن چرک از مقعد
گسترش عفونت به سایر قسمت‌های مقعد
احساس وجود یک توده در اطراف یا داخل مقعد و سایر موارد.
احساس درد و برجستگی در اطراف مقعد از نشانه‌های مهم وجود جوش در این ناحیه است.”

علت جوش مقعدی

فولیکولیت، که عامل بروز جوش و آکنه روی باسن است، ناشی از آلودگی سطح مقعد با باکتری استاف است. این باکتری که معمولا بدون ایجاد مشکل روی پوست وجود دارد، به محض ورود به داخل پوست، عفونت ایجاد می‌کند. در شرایط وخیم، جوش‌های دردناک روی پوست به وجود می‌آیند. یکی از روش‌های مؤثر درمان این نوع جوش‌ها، استفاده از آنتی بیوتیک‌ها است.

عوامل مختلفی موجب جوش زدن در ناحیه مقعد می‌شوند، از جمله:

ابتلا به فیشر یا شقاق مقعدی عفونی
آسیب دیدگی یا ضربه به این ناحیه از جمله از طریق رابطه جنسی
بیماری‌های مقاربتی
بیماری‌های زمینه‌ای تأثیرگذار بر گوارش و روده
وجود کیست عفونی اپیدرمی در اطراف مقعد
علاوه بر این، عوامل خاصی مانند سابقه ابتلا به فیشر مقعدی در کودکان و خردسالان، بیماری‌هایی مانند کرون و دیابت، ضعف سیستم ایمنی، رابطه جنسی از مقعد، مصرف داروهای استروئیدی، و تحت شیمی درمانی بودن در بیماران سرطانی، خطر ابتلا به جوش در ناحیه مقعد را افزایش می‌دهند.

روش تشخیص جوش مقعدی

وقتی به پزشک برای مشکلات مرتبط با آبسه مراجعه می‌کنید، او ابتدا سوالاتی درباره علائم شما و سابقه پزشکی‌تان مطرح می‌کند. سپس، برای شناسایی علت جوش زدن در ناحیه مقعد، معاینه بدنی انجام می‌دهد. این فرآیند بخشی عادی از تشخیص است و نباید احساس خجالت کرد، زیرا برای درمان مناسب ضروری است.

در ادامه، پزشک، که در یکی از بهترین کلینیک‌های تخصصی بیماری‌های نشیمنگاهی تهران فعالیت می‌کند، به بررسی ناحیه مقعد برای تشخیص وجود تورم، قرمزی، یا درد می‌پردازد. گاهی اوقات، ممکن است هیچ نشانه ظاهری از جوش مقعدی وجود نداشته باشد. برای اطمینان از تشخیص دقیق، پزشک ممکن است آزمایش‌های بیشتری را توصیه کند، از جمله معاینه دیجیتال رکتال، آنوسکوپی برای بررسی داخل کانال مقعدی و پایین رکتوم، آزمایش خون، تصویربرداری ام آر آی، سونوگرافی یا سی‌تی اسکن.

تفاوت جوش مقعدی با بواسیر چیست

آبسه مقعد و بواسیر هر دو از رایج‌ترین مشکلات نشیمنگاهی هستند. بر اساس آمار، حدود ۲۰ درصد افراد به آبسه و تقریباً ۵۰ درصد به بواسیر مبتلا می‌شوند. این دو بیماری در میان زنان و مردان به یک اندازه شایع‌اند. هر چند این بیماری‌ها کشنده نیستند، اما می‌توانند عوارض جدی ایجاد کنند که نیازمند درمان فوری هستند. عموم مردم اغلب جوش‌های مقعدی را با بواسیر اشتباه می‌گیرند، در حالی که تفاوت‌های قابل توجهی بین آن‌ها وجود دارد.

با وجود اینکه هموروئید و جوش کنار مقعد هر دو به عنوان توده‌های بافتی متورم در ناحیه روده به نظر می‌رسند، اما این دو کاملاً متفاوت‌اند و تشخیص دقیق آن‌ها بسیار مهم است. آبسه نشیمنگاهی یک عفونت حاوی چرک است که در اطراف دهانه مقعد یا عمیق در رکتوم ایجاد می‌شود، در حالی که جوش مقعدی ممکن است ابتدا علائمی شبیه بواسیر داشته باشد اما به تدریج دردناک‌تر شده و می‌تواند منجر به تب در بیمار شود.

بواسیر بیشتر به صورت یک بیماری مزمن دیده می‌شود، در حالی که جوش مقعدی یک بیماری حاد است و می‌تواند عوارض جدی‌تری داشته باشد و اگر به موقع درمان نشود، می‌تواند عواقب جبران ناپذیری ایجاد کند.

روش درمان جوش سر سفید مقعدی

اگر جوش کنار مقعد فقط سطحی باشد (نزدیک سطح پوست)، می‌توان تحت بیهوشی موضعی توسط پزشک درمان کرد. اما آبسه‌های عمیق ممکن است نیاز به درمان در بیمارستان با استفاده از بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی داشته باشند.

اگر شما مستعد ابتلا به عفونت هستید یا سیستم ایمنی بدن شما کاهش یافته است، ممکن است لازم باشد در بیمارستان بستری شوید. روش معمول درمان جوش مقعدی پس از تست کردن روش‌های خانگی که اغلب به آنها پاسخ نمی‌دهد، جراحی است. پزشک بعد از بیهوشی منطقه آلوده را تخلیه می‌کند و بافت را می‌توان به خوبی ترمیم کرد. برای اطمینان از تخلیه کامل آبسه، ممکن است از چند سوند استفاده شود.

تجویز آنتی بیوتیک به منظور درمان عفونت یا تقویت سیستم ایمنی توصیه می‌شود و معمولاً با موفقیت به تخفیف علائم منجر می‌شود. با این حال، بسیاری از افرادی که مشکل جوش کنار مقعد دارند، ممکن است به فيستول مبتلا شوند، به ویژه اگر برای مدت طولانی درمان نشوند. فيستول هنگامی ایجاد می‌شود که یک تونل کوچک بین محل آبسه و پوست تشکیل می‌دهد. گاهی اوقات فيستول منجر به ترشح مداوم می‌شود که می‌تواند به آبسه‌های مکرر کنار مقعد منجر شود.

اقدامات قبل از جراحی جوش مقعدی

برای زمان بازگشت به خانه پس از جراحی، فضای زندگی خود را به مناسبی آماده کنید. در صورت امکان، از پله‌ها برای بالا رفتن خودداری کنید.
با یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود هماهنگ کنید تا هنگام بازگشت به خانه پس از جراحی کنار شما باشند.
لباس‌های گشاد و راحت بپوشید.
از استفاده از آرایش، لاک ناخن و کرم پرهیز کنید؛ رنگ پوست، لبها و ناخن‌ها برای متخصص بیهوشی مهم است. در صورت توصیه پزشک، قبل از جراحی یک عصا یا واکر بخرید.
بهتر است حداقل سه ماه قبل از جراحی وزن خود را ثابت نگه دارید و رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید. اگر روز جراحی یا چند روز قبل از آن احساس بیماری کردید و تب داشتید، بلافاصله با جراح یا بیمارستان تماس بگیرید.
حداقل شش ساعت قبل از جراحی جوش کنار مقعد مجاز به نوشیدن و خوردن چیزی نیستید.
هرگونه جواهرات مانند ساعت، حلقه‌های گوش، گردنبند، دستبند و حلقه بینی را از بدن جدا کنید.
پروتزها یا بریس‌ها را بردارید.
از هرگونه عطر، خوشبوکننده یا لوسیون بدن خودداری کنید.

مراقبت های بعد از جراحی

ناحیه آبسه احتمالاً باز می‌ماند تا بتواند تخلیه و بهبود یابد.
بسته به وضعیت سلامت و نوع جراحی، ممکن است یک سوند از طریق مجرای ادرار به مثانه وارد شود؛ بدن همیشه ادرار تولید می‌کند و حجم تولیدی شما نشانه وضعیت سلامتی شماست. ممکن است مقدار ادرار عبوری از سوند در حین جراحی درمان جوش مقعدی اندازه‌گیری شود. همچنین سوند ممکن است پس از بیدار شدن در محل خود باقی بماند، اما به محض اطمینان از ایمنی عمل، کاتتر خارج می‌شود.
توصیه می‌شود هر روز ۳ تا ۴ بار نشستن در وان حمام یا پس از هر بار دفع توسط مدفوع.
استفاده از نرم‌کننده‌های مدفوع یا ملین‌های الیافی همچنان به کاهش هرگونه ناراحتی کمک می‌کند. همچنین می‌توانید داروهای ضد درد مانند پاراستامول را مصرف کنید.
جراحی جوش مقعدی همچنان ممکن است عوارضی از جمله درد، خونریزی، عفونت، و بازگشت آبسه را داشته باشد.

عوارض عدم درمان جوش مقعدی

اگر توده کنار مقعد بدون مداوا بماند، می‌تواند عوارض جدی‌تری ایجاد کند، از جمله:

فیستول مقعدی، یعنی یک زخم باز غیرطبیعی در نزدیکی مقعد

سپسیس، یک بیماری خطرناک و جان‌گداز

قانقاریای فورنیه، یک نوع عفونت خطرناک و بسیار نادر.

راهای پیشگیری از جوش مقعدی

در صورتی که جوش در نزدیکی مقعد بدون درمان باقی بماند، ممکن است به عوارض جدی‌تری منجر شود، مانند:

فیستول مقعدی، که به معنای وجود یک زخم باز نامعمول در اطراف مقعد است

سپسیس، که یک وضعیت بحرانی و خطرناک برای زندگی به شمار می‌رود

قانقاریای فورنیه، یک عفونت بسیار خطرناک و نادر

اطلاعات دقیق و قطعی در مورد پیشگیری از این بیماری‌های ناحیه مقعدی وجود ندارد، ولی برخی اقدامات می‌توانند خطر ابتلا را کاهش دهند:

محافظت در برابر بیماری‌های مقاربتی

حفظ بهداشت در نواحی مقعدی و تمیز نگه داشتن آن

درمان یا کنترل بیماری‌های زمینه‌ای که ممکن است به جوش مقعدی منجر شوند.

آخرین بروز رسانی در : شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۲

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پرشین زی و لینک مستقیم بلا مانع است.