چرا آسمان آبی است + خواندن این مطلب شما را شگفت زده می کند - سایت پرشین زی
گرفتن تلخی آب هویج + از کجا بفهمیم آب هویج خراب شده

گرفتن تلخی آب هویج + از کجا بفهمیم آب هویج خراب شده

گرفتن تلخی آب هویج گرفتن تلخی آب هویج + از کجا بفهمیم آب هویج خراب شده در سایت پرشین زی . امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. آب هویج با طعم …

تمیز کردن اسپیکر آیفون و پاکسازی بلندگو ایفون از تنظیمات

تمیز کردن اسپیکر آیفون و پاکسازی بلندگو ایفون از تنظیمات

تمیز کردن اسپیکر آیفون تمیز کردن اسپیکر آیفون و پاکسازی بلندگو ایفون از تنظیمات در سایت پرشین زی . امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. وقتی با آیفون خود موسیقی گوش …

نکات مهم قبل از پرواز + تجربه اولین سفر با هواپیما

نکات مهم قبل از پرواز + تجربه اولین سفر با هواپیما

نکات مهم قبل از پرواز نکات مهم قبل از پرواز + تجربه اولین سفر با هواپیما در سایت پرشین زی . امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. اکنون، خرید بلیط هواپیما …

چرا آسمان آبی است

چرا آسمان آبی است به زبان کودکانه چرا آسمان آبی است کلاس سوم چرا آسمان آبی است ویکی پدیا چرا آسمان آبی است کلاس پنجم چرا آسمان آبی است با فرمول تحقیق در مورد آسمان آبی رنگ اصلی آسمان آسمان آبی است به انگلیسی

چرا آسمان آبی است + خواندن این مطلب شما را شگفت زده می کند در سایت پرشین زی . ایمدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

همانطور که احتمالا خیلی از شما می‌دانید نور خورشید سفید رنگ به نظر می‌رسد، اما درواقع از طیفی از رنگ‌های گوناگون (رنگ‌های رنگین‌کمان) تشکیل شده است. در حالت کلی شما با استفاده از یک منشور می‌توانید نور سفید را به رنگ‌های رنگین‌کمان تبدیل کنید؛ به طور کلی هنگامی که نور سفید از یک منشور عبور می‌کند، این نور به تمام رنگ‌های سازنده‌ی آن تبدیل می‌شود.

از طرفی از آنجایی که نور را می‌توان با رفتار موجی توصیف کرد، هر رنگ از طیف رنگین‌کمان دارای طول موج خاص خود است، به بیان دیگر رنگ‌های مختلف نور دارای طول موج‌های متفاوتی هستند. در این میان امواجی به رنگ قرمز و طیف‌های نزدیک به آن دارای طول موج بیشتری نسبت به نور آبی‌رنگ (با طول موج‌های کوتاهتر) هستند!

در حالت کلی نور در یک خط مستقیم حرکت می‌کند مگر اینکه چیزی مانع آن شود یا عاملی خارجی، مسیر آن را تغییر دهد. در چنین حالتی نور ممکن است منعکس شود (همچون برخورد به آینه)، خم شود (مانند برخورد به منشور) یا آنکه پراکنده (مانند برخورد با مولکول‌های گاز در حال پرواز در جو) شود! زمانی که نور خورشید به جو زمین می‌رسد، توسط تمام گازها و ذرات موجود در هوا در همه‌ی جهات پراکنده می‌شود. از طرفی طبق آنچه قبلا اشاره شد، به دلیل طول موج کوتاه امواج رنگ آبی نسبت به سایر رنگ‌های نور طیف مرئی، این رنگ بیشتر از رنگ‌های دیگر در نور خورشید توسط ذرات و مولکول‌های هوا پراکنده می‌شود. به همین دلیل هم ما در بیشتر اوقات آسمان را آبی رنگ می‌بینیم.

علت قرمز شدن رنگ آسمان در غروب

هنگامی که خورشید در زمان غروب به سمت افق حرکت می‌کند، نور خورشید وسعت بیشتری از اتمسفر را در برمی‌گیرد؛ به عبارتی از اتمسفر بیشتری عبور می‌کند تا به چشم ما برسد! در چنین شرایطی نور آبی یا سفید رنگ بیشتر از قبل پراکنده می‌شود و همین مساله هم به نور قرمز یا زرد اجازه می‌دهد که به بیشتر به چشم ما برسند! البته لازم به ذکر است که گاهی سرخی زیاد آسمان غروب در کنار موارد مطرح شده می‌تواند ناشی از پراکندگی بیشتر نور آبی به دلیل وجود ذرات کوچک گرد و غبار، آلودگی یا سایر ذرات معلق در هوا باشد که شرایط را برای عبور نور قرمز و زردِ بیشتری از جو زمین را فراهم می‌کند.

آیا در سیارات دیگر رنگ آسمان آبی است

جالب است بدانید که رنگ آسمان هر سیاره ای کاملا وابسته به شرایط جو آن است! به عنوان مثال، مریخ دارای اتمسفر بسیار نازکیست که بیشتر از دی اکسید کربن ساخته شده و در کنار آن با ذرات ریز غبار پر شده است. طبیعتا این ذرات ریز در جو مریخ، نور را متفاوت از گازها و ذرات موجود در جو زمین پراکنده می‌کنند. بنابراین برعکس آن چیزی که در زمین تجربه می‌کنیم، آسمان مریخ در طول روز به رنگ نارنجی مایل به قرمز است و در زمان غروب، آسمان اطراف خورشید در این سیاره‌ی سرخ به رنگ آبی مایل به خاکستری دیده می‌شود!

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پرشین زی و لینک مستقیم بلا مانع است.