راههای آزاد شدن تخمک و برای آزاد شدن تخمک چه بخوریم - سایت پرشین زی
از بین بردن آدامس روی لباس با مایع لباسشویی و اتو و الکل

از بین بردن آدامس روی لباس با مایع لباسشویی و اتو و الکل

از بین بردن آدامس روی لباس از بین بردن آدامس روی لباس با مایع لباسشویی و اتو و الکل در سایت پرشین زی . امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. آدامس …

نکات مهم قبل از بیهوشی و انواع بیهوشی برای جراحی

نکات مهم قبل از بیهوشی و انواع بیهوشی برای جراحی

نکات مهم قبل از بیهوشی نکات مهم قبل از بیهوشی و انواع بیهوشی برای جراحی در سایت پرشین زی . امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. سه مفهوم بی حواسی، بی …

تمیز کردن اسپیکر آیفون و پاکسازی بلندگو ایفون از تنظیمات

تمیز کردن اسپیکر آیفون و پاکسازی بلندگو ایفون از تنظیمات

تمیز کردن اسپیکر آیفون تمیز کردن اسپیکر آیفون و پاکسازی بلندگو ایفون از تنظیمات در سایت پرشین زی . امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. وقتی با آیفون خود موسیقی گوش …

راههای آزاد شدن تخمک

برای آزاد شدن تخمک چه بخوریم نی نی سایت از کجا بفهمم تخمک آزاد شده علائم آزاد شدن تخمک از فولیکول نی نی سایت راههای آزاد شدن تخمک نی نی سایت فیلم لحظه ازاد شدن تخمک چه کسانی تخمک گذاری ندارند فیلم ترشحات تخمک گذاری چند ساعت بعد از ترشحات تخمک ازاد میشود

راههای آزاد شدن تخمک و برای آزاد شدن تخمک چه بخوریم در سایت پرشین زی . امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

تخمک گذاری بخشی از چرخه قاعدگی در زنان است که در آن تخمدان تخمک را آزاد می‌کند. این فرآیند زمانی که تخمک با اسپرم در بدن زن ترکیب شود و به رحم منتقل شود، منجر به باروری می‌شود. در ادامه این مقاله، ما به بررسی زمان تخمک گذاری، نشانه‌های آن و موضوعات مرتبط با بارداری خواهیم پرداخت.

زمان آزاد شدن تخمک گذاری

چرخه قاعدگی در زنان به طور کلی هر ۲۸ روز یک بار تکرار می‌شود. تخمک گذاری معمولاً در روز چهاردهم این چرخه آغاز می‌شود، اما برای زنان با چرخه‌های قاعدگی متغیر، زمان تخمک گذاری نیز متفاوت خواهد بود. دوره قاعدگی زنان از یک پریود تا پریود بعدی محاسبه می‌شود و به طور معمول این فاصله حدود ۲۸ روز است.

به طور متوسط، تخمک گذاری حدوداً در نیمه چرخه قاعدگی یا چهار روز قبل از آن رخ می‌دهد. همانطور که قبلاً گفته شد، باروری پس از ادغام تخمک و اسپرم اتفاق می‌افتد. اگر بارداری در این دوره رخ ندهد، تخمک مستهلک شده و به شکل خونریزی ماهانه از بدن زن دفع می‌شود. این خونریزی، که به پریود یا عادت ماهیانه شناخته می‌شود، شامل تخمک‌هایی است که در رحم زن تجزیه شده‌اند.

مدت زمان تخمک گذاری

تخمک گذاری در زنان با تحریک هورمون فولیکولی (FSH) همراه است. این هورمون در بدن به رشد و آمادگی تخمک برای آزاد شدن از تخمدان کمک می‌کند. تخمک گذاری معمولاً از روز ششم تا چهاردهم چرخه قاعدگی رخ می‌دهد.

ارتفاع یافتن سطح هورمون لوتئینه (LH) در بدن به تحریک تخمک آزاد شده از تخمدان منجر می‌شود. تخمک گذاری تقریباً ۲۸ تا ۳۶ ساعت پس از افزایش این هورمون صورت می‌گیرد.

نشانه های تخمگ گذاری چیست

یکی از نشانه‌های کلیدی تخمک گذاری در زنان تغییر در ترشحات واژینال است. در زمان تخمک گذاری، این ترشحات رنگ و بافت خود را تغییر داده و معمولاً شفاف و کشسان می‌شوند. پس از تخمک گذاری، رنگ ترشحات تیره‌تر و غلیظ‌تر می‌شود. سایر علائم تخمک گذاری عبارتند از:

وقوع لکه بینی در این دوره

درد در ناحیه سینه و سفت شدن آن

افزایش میل جنسی

درد در ناحیه تخمدان که در یک طرف شکم احساس می‌شود و به آن میتل اشمرتز نامیده می‌شود.

لازم به ذکر است که برخی زنان ممکن است همه یا برخی از این علائم را تجربه نکنند.

نشانه های بعد از تخمگ گذاری چیست

این درد که ممکن است به صورت خفیف در یک ماه در سمت چپ و در ماه دیگر در سمت راست بدن احساس شود، ناشی از آزادسازی تخمک از یکی از تخمدان‌ها است، چرا که هر ماه تنها یک تخمدان تخمک آزاد می‌کند. این درد ممکن است تا یک روز طول بکشد و سپس به صورت خودکار برطرف شود.

تخمک گذاری چه زمانی انجام می شود

زمان و نشانه‌های تخمک گذاری در افراد مختلف متفاوت است. چرخه قاعدگی زنان با خونریزی آغاز می‌شود، که به این بخش فاز فولیکولر گفته می‌شود. در این زمان، تخمکی که برای بارور شدن آماده و بالغ است، معمولاً در روز چهاردهم چرخه قاعدگی از تخمدان آزاد می‌شود. پس از آزاد شدن تخمک، بدن وارد مرحله لوتئال می‌شود.

در مرحله لوتئال، اگر تخمک با اسپرم ترکیب شود و برای باروری به رحم منتقل شود، خونریزی ماهیانه متوقف می‌شود. در صورتی که ترکیب تخمک و اسپرم صورت نگیرد، دفع پوشش داخلی رحم یا همان عادت ماهانه اتفاق می‌افتد.

خونریزی معمولاً در بیست و هشتمین روز چرخه قاعدگی رخ می‌دهد و با این خونریزی، یک چرخه جدید آغاز می‌شود. به طور کلی، تخمک گذاری در نیمه چرخه قاعدگی رخ می‌دهد، ولی علائم آن در همه زنان یکسان نیست.

احتمال تخمک گذاری بیش از یک بار در چرخه قاعدگی

در برخی افراد، امکان دارد که طی یک دوره قاعدگی، بیش از یک تخمک گذاری رخ دهد. به این معنی که تعداد دفعات آزاد شدن تخمک می‌تواند در یک چرخه قاعدگی بیشتر از یک بار باشد. تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۳ میلادی انجام شد نشان داد که برخی از زنان قادر به چندین بار تخمک گذاری در یک دوره قاعدگی هستند.

این مطالعات نشان داده‌اند که تقریباً ۱۰ درصد از زنان در طول یک ماه دو تخمک یا بیشتر آزاد می‌کنند. اگر در این افراد هر دو تخمک با اسپرم ترکیب شده و به رحم منتقل شوند، احتمال بارداری دوقلو در آنها افزایش می‌یابد.

رابطه تخمک گذاری دردناک و بارداری

گاهی اوقات، درد ناشی از تخمک گذاری به قدری شدید می‌شود که تحمل آن دشوار است. این درد، که به نام میتل اشمرتز یا درد تخمک گذاری شناخته می‌شود، ممکن است باعث شود که برخی از خانم‌ها به مصرف مسکن نیاز پیدا کنند. یک مسکن سبک مانند هیوسین یا استامینوفن ۵۰۰ می‌تواند هر هشت ساعت و تا مدت یک روز مورد استفاده قرار گیرد تا درد به طور کامل تسکین یابد.

آیا امکان باروری تنها در زمان تخمک گذاری است؟

پاسخ به این پرسش منفی است. تخمک پس از آزاد شدن از تخمدان زن تنها برای ۱۲ تا ۲۴ ساعت قابلیت باروری دارد. در مقابل، اسپرم مردان می‌تواند تا پنج روز در بدن زن زنده بماند و قابلیت باروری داشته باشد.

بنابراین، هنگامی که تخمک گذاری رخ می‌دهد، برقراری رابطه جنسی می‌تواند به باروری منجر شود یا احتمال بارداری را در زنان افزایش دهد.

آخرین بروز رسانی در : شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پرشین زی و لینک مستقیم بلا مانع است.