از بین بردن آهک کتری و روش های گرفتن رسوب کتری - سایت پرشین زی
گرفتن تلخی پوست پرتقال خشک + روش های جالب برای گرفتن تلخی پوست پرتقال

گرفتن تلخی پوست پرتقال خشک + روش های جالب برای گرفتن تلخی پوست پرتقال

گرفتن تلخی پوست پرتقال خشک گرفتن تلخی پوست پرتقال خشک + روش های جالب برای گرفتن تلخی پوست پرتقال در سایت پرشین زی . امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. پوست …

نکات مهم قبل از بتن ریزی فونداسیون و آشنایی با مراحل بتن ریزی

نکات مهم قبل از بتن ریزی فونداسیون و آشنایی با مراحل بتن ریزی

نکات مهم قبل از بتن ریزی فونداسیون نکات مهم قبل از بتن ریزی فونداسیون و آشنایی با مراحل بتن ریزی در سایت پرشین زی . امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد. …

نکات مهم قبل از تزریق بوتاکس + یادگیری نکات اصولی قبل از بوتاکس و تاثیر آنها روی سلامتی

نکات مهم قبل از تزریق بوتاکس + یادگیری نکات اصولی قبل از بوتاکس و تاثیر آنها روی سلامتی

نکات مهم قبل از تزریق بوتاکس نکات مهم قبل از تزریق بوتاکس + یادگیری نکات اصولی قبل از بوتاکس و تاثیر آنها روی سلامتی در سایت پرشین زی . امیدواریم که این مطلب مورد …

از بین بردن آهک کتری

از بین بردن رسوب ضخیم کتری نی نی سایت از بین بردن رسوب ضخیم کتری با نوشابه از بین بردن رسوب ضخیم کتری با جوش شیرین از بین بردن رسوب ضخیم کتری روحی از بین بردن رسوب کتری با جوش شیرین و سرکه کندن گچ کتری از بین بردن جرم کتری استیل از بین بردن رسوب کتری با آبلیمو

از بین بردن آهک کتری و روش های گرفتن رسوب کتری در سایت پرشین زی . امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

سماور و کتری از جمله وسایل پراستفاده در منازل به شمار می‌آیند که با گذر زمان، لایه‌های ضخیم از رسوبات آهک در داخل آن‌ها تشکیل می‌شود. این رسوبات آهکی باعث ایجاد ظاهر نازیبا در سماور و کتری می‌شوند. به علاوه، آبی که در آن‌ها به جوش می‌آید، علاوه بر بدبو بودن، دارای رنگ نامطلوبی نیز خواهد بود و کیفیت آن به شدت کاهش می‌یابد. لازم به ذکر است که برای حذف رسوبات در کتری و سماور، روش‌های مختلفی وجود دارد که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد.

روش های گرفتن رسوب کتری

یکی از مسائلی که خانم‌های خانه‌دار نگران آن هستند، حذف رسوبات آهکی در کتری و سماور است. این دو وسیله از اجزای ضروری در خانواده‌های ایرانی به حساب می‌آیند و در طول روز به طور مکرر استفاده می‌شوند. از جمله کاربردهای این وسایل می‌توان به جوش آوردن آب، دم کردن انواع چای، دمنوش و سایر نوشیدنی‌های گرم اشاره کرد. برای داشتن یک کتری و سماور با ظاهر زیبا، حتماً باید از تشکیل رسوبات آهکی روی سطح و دیواره آن‌ها جلوگیری کرد. اگر کتری و سماور شما به رسوبات آهکی مبتلا شده‌اند و نمی‌دانید چگونه آنها را پاک کنید، در این مقاله به توضیحات بیشتر درباره انواع روش‌های حذف رسوبات پرداخته خواهد شد.

معجزه حلال های آهک

استفاده از حلال‌های آهک از جمله راه‌حل‌های آسانتر برای حذف رسوبات آهکی در داخل کتری و سماور محسوب می‌شود. با این حال، به منظور حفظ بهداشت و سلامت، توصیه می‌شود از روش‌های سالم و طبیعی برای رسوب زدایی استفاده کنید.

داغ کردن

اگر نیاز به حذف رسوبات درون کتری و سماور دارید، توصیه می‌شود آنها را گرم کنید. به این منظور، می‌توانید داخل آنها آب سرد ریخته و اجازه دهید تا تمام رسوبات از دیواره آنها جدا شود. لازم به ذکر است که در این روش، اگر کتری به شدت گرم شود، احتمال ایجاد آسیب جدی به لحیم آن وجود دارد.

استفاده از سرکه

برای حذف رسوبات در کتری و سماور، می‌توانید داخل آنها را با سرکه پر کنید و به مدت ده دقیقه بجوشانید. پس از گذشت این مدت، آب کتری را خالی کنید، آن را بشویید، سپس دوباره آن را پر از آب کنید و به جوش بیاورید. این اقدام باعث کامل شدن حذف بوی نامطبوع سرکه درون کتری خواهد شد.

استفاده از فلس صدف

از میان روش‌های مختلف برای حذف رسوبات در کتری و سماور، استفاده از فلس صدف یکی از گزینه‌های مؤثر است. برای انجام این کار، کافی است فلس صدف را درون کتری و سماور بریزید تا رسوبات آهکی در آن جذب شود. این روش همچنین یکی از راهکارهایی است که جلوگیری می‌کند کتری و سماور جدیداً رسوبات را جذب کنند و از ایجاد رسوبات جدید درون آنها جلوگیری می‌کند.

معجزه جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین یکی از روش‌های دیگر برای حذف رسوبات آهکی در کتری و سماور محسوب می‌شود. برای انجام این کار، در ابتدا باید مقدار معینی از جوش شیرین را در آب حل کرده و درون کتری ریخت. مقدار آب باید دو برابر مقدار جوش شیرین باشد. اگر این روش را جهت حذف رسوبات انتخاب کرده‌اید، باید آگاه باشید که برای دستیابی به نتیجه مطلوب، لازم است مراحل گفته شده را چندین بار تکرار کنید.

مصرف سیب زمینی رنده شده

استفاده از سیب زمینی رنده شده یک راه حل دیگر برای حذف رسوبات در کتری و سماور است. برای اجرای این روش، با توجه به اندازه کتری، دو یا سه عدد سیب زمینی را رنده کنید و درون آن بریزید. سپس اجازه دهید همراه با آب به مدت نیم ساعت به جوش بیاید. در این مرحله، باید یک تکه زاج سفید که از قبل کوبیده‌اید را به داخل کتری اضافه کنید و دوباره اجازه دهید به مدت نیم ساعت دیگر به جوش بیاید. سپس آب کتری را خالی کنید، آن را به دقت بشویید، و در پایان، آب تازه را درون کتری ریخته و مجدداً به جوش بیاورید.

استفاده از آبلمو

اگر درون کتری و سماور شما رسوب آهکی ضخیم تشکیل یافته باشد، می‌توانید از لیموترش یا چند قطره آبلیمو استفاده کنید. اگر از لیموترش استفاده می‌کنید، این کار را با این روش انجام دهید که چند عدد لیمو را درون کتری بریزید و اجازه دهید به مدت ده دقیقه بجوشد تا رسوب ضخیم کتری از دیواره آن جدا شود.

قرار دادن در فریزر

از این روش می‌توانید برای حذف رسوبات در کتری استفاده کنید، اگر ابعاد آن کوچک باشد و مقدار کمی رسوب در داخل آن تشکیل یافته باشد. برای اجرای این روش، ابتدا کتری را با آب پر کرده و حدود یک روز درون فریزر یخچال قرار دهید. در مرحله بعد، کتری را بشویید و درون آن را با آب پر کنید، سپس اجازه دهید آب به نقطه جوش برسد تا تمامی رسوبات آهکی آن از بین بروند.

نوشابه ، همه کاره قدرتمند

استفاده از نوشابه یکی از روش‌های جالب برای حذف جرم آهکی درون کتری و سماور می‌باشد. برای اجرای این روش، درون کتری یا سماور، جرم گرفته را با نوشابه پر کرده و بر روی شعله گاز قرار دهید تا به نقطه جوش برسد. پس از گذشت چند دقیقه از زمان جوشاندن کتری، آن را از روی شعله بردارید و اجازه دهید درجه حرارت محلول کاهش یابد. در این روش رسوب زدایی، پس از گذشت یک ساعت، کتری را بشویید و آبکشی نمایید. با اعمال این شیوه، تمامی جرم‌های موجود در کتری و سماور از بین خواهد رفت.

راهکارهای پیشگیری از رسوب گرفتن کتری نو

گوش ماهی را درون آب کتری بیافکنید. گوش ماهیان موجود در آب، آهک را به خود جذب کرده و از ایجاد رسوبات در کتری و سماور جلوگیری می‌نمایند.

کتری را به ازای هر روز با یک حوله مرطوب پاک کنید و با حوله نرمی آن را خشک کنید.

برای جلوگیری از جرم‌گیری در کتری و سماور، آنها را با دقت پاکسازی کرده و از شوینده‌های صنعتی استفاده ننمایید.

آخرین بروز رسانی در : جمعه ۲۴ آذر ۱۴۰۲

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پرشین زی و لینک مستقیم بلا مانع است.